TUAM DEVELOPMENT MEET NOV 2018                               
 
Event 1  Girls 11 & Under 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        3:30.00  11&U A
        3:50.00  11&U B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Railton, Michelle   11 Tuam Swim Team                 2:59.38 A      
  2 Rather, Zainab      11 GAL                            3:03.60 A      
  3 Geraghty, Laura     10 GAL                            3:07.25 A      
  4 McNicholas, Lydia   11 LASER                          3:15.13 A      
  5 Hussey, Louisa      10 GAL                            3:17.67 A      
  6 Boyle, Hannah       11 Bluefin SC                     3:20.56 A      
  7 Connery, Niamh      10 SHARK                          3:22.69 A      
  8 Flannery, Ali       11 SHARK                          3:22.78 A      
  9 Roland, Miriam      11 Bluefin SC                     3:23.34 A      
 10 Murphy, Niamh       10 LASER                          3:23.56 A      
 11 Rigney, Rachel      11 GAL                            3:29.37 A      
 12 Parker, Aisling     10 Tuam Swim Team                 3:37.50 B      
 13 Wallace, Kate       11 LASER                          3:44.81 B      
 14 Flannery, Robyn     10 SHARK                          4:12.64        
 -- Kilduff, Lauren     10 Bluefin SC                          DQ        
 
Event 1  Girls 12-13 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        3:20.00  12-13 A
        3:40.00  12-13 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Woodings, Emily     12 GAL                            3:04.59 A      
  2 Whelan, Rachel      12 SHARK                          3:04.94 A      
  3 Waters, Siofra      12 Tuam Swim Team                 3:06.58 A      
  4 Coffey, Disa        12 Tuam Swim Team                 3:16.87 A      
  5 Gizinska, Pola      12 Bluefin SC                     3:26.29 B      
  6 Kenny, Bridget      12 SHARK                          3:29.62 B      
  7 Liptrot, Ruth       12 SHARK                          3:50.94        
 
Event 1  Girls 14 & Over 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        3:10.00  14&O A
        3:30.00  14&O B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 O Rourke, Grainne   14 Tuam Swim Team                 2:57.81 A      
  2 Feeney, Ainne       14 LASER                          3:09.79 A      
  3 Tobin, Sive         15 Tuam Swim Team                 3:09.81 A      
  4 Kubecka, Emma       14 LASER                          3:13.72 B      
 -- Furey, Lilian       14 Bluefin SC                          DQ        
 
Event 2  Boys 11 & Under 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        3:30.00  11&U A
        3:50.00  11&U B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smyth, Michael      10 SHARK                          3:10.88 A      
  2 O'Sullivan, John    11 GAL                            3:11.90 A      
  3 Healy, Tom          11 GAL                            3:12.50 A      
  4 Lennon, Eoin        11 SHARK                          3:26.25 A      
  5 Cormican, Mark      11 Bluefin SC                     3:31.32 B      
  6 Griallais, Luc      10 Bluefin SC                     3:37.80 B      
  7 O'Shaughnessy, Hug  11 Bluefin SC                     3:37.90 B      
  8 Twomey, Billy       10 Bluefin SC                     3:53.91        
  9 Mitchell, Daniel    10 GAL                            3:55.03        
 10 Waters, Ruairi      10 GAL                            3:55.47        
 11 Maia Martins, Samu  11 Bluefin SC                     4:08.53        
 12 Evers-Coleman, Cil  11 GAL                            4:32.85        
 -- Walsh, Ruairi       11 GAL                                 DQ        
 
Event 2  Boys 12-13 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        3:15.00  12-13 A
        3:35.00  12-13 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lennon, David       13 SHARK                          2:50.50 A      
  2 Igoe, Rory          12 Tuam Swim Team                 3:06.44 A      
  3 Mc Grath, Cathal    12 GAL                            3:19.94 B      
  4 Gradidge, John      12 LASER                          3:25.06 B      
  5 Kavanagh, Dennis    12 GAL                            3:35.35        
  6 Callanan, Diarmiud  12 Bluefin SC                     3:35.56        
  7 Ferguson, Luke      12 LASER                          3:41.22        
  8 Robinson, Daniel    12 Bluefin SC                     3:49.94        
  9 Furey, Finn         12 Bluefin SC                     3:54.41        
 -- Thornton, Connor    12 GAL                                 DQ        
 -- Kenny, John         12 SHARK                               DQ        
 -- Mitchell, Cian      12 Tuam Swim Team                      DQ        
 -- Hedges, Joseph      12 GAL                                 DQ        
 -- Davey, Thomas       12 Bluefin SC                          DQ        
 
Event 2  Boys 14 & Over 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        3:00.00  14&O A
        3:20.00  14&O B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Melia, Odie         14 Tuam Swim Team                 2:40.91 A      
  2 Grimes, Paddy       14 LASER                          2:42.40 A      
  3 Fitzpatrick, Cilli  16 SHARK                          2:52.03 A      
  4 Blanchard, Ruairi   14 LASER                          2:57.28 A      
  5 Mangan, Geordan     15 Bluefin SC                     3:00.13 B      
  6 Cloonan, Brogan     14 Bluefin SC                     3:09.48 B      
  7 Kearns, Daniel      14 SHARK                          3:17.62 B      
  8 Fitzpatrick, Eanna  14 SHARK                          3:19.06 B      
 
Event 3  Girls 11 & Under 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:48.00  11&U A
        1:58.00  11&U B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rather, Zainab      11 GAL                            1:46.75 A      
  2 Lulling, Alannah    11 Tuam Swim Team                 1:47.14 A      
  3 Awaja, Sura         11 SHARK                          1:47.65 A      
  4 Geraghty, Laura     10 GAL                            1:48.50 B      
  5 Zhan, Aining        11 GAL                            1:48.55 B      
  6 Joyce, Isabel       11 SHARK                          1:49.27 B      
  7 Farrell, Izzy       11 GAL                            1:49.82 B      
  8 Roland, Miriam      11 Bluefin SC                     1:50.06 B      
  9 Flannery, Ali       11 SHARK                          1:50.22 B      
 10 Murphy, Niamh       10 LASER                          1:52.78 B      
 11 Mc Carthy, Naoise   11 SHARK                          1:53.43 B      
 12 Kilduff, Lauren     10 Bluefin SC                     1:54.78 B      
 13 Thapa, Anusooya     11 GAL                            1:57.68 B      
 14 Kearns, Elana       11 SHARK                          1:57.97 B      
 15 Hussey, Louisa      10 GAL                            1:58.47        
 16 Boyle, Hannah       11 Bluefin SC                     2:00.84        
 17 Wallace, Kate       11 LASER                          2:02.66        
 18 Doorly, Isabelle    10 GAL                            2:02.78        
 19 Flannery, Robyn     10 SHARK                          2:21.35        
 20 Flaherty, Abbie     11 GAL                            2:24.34        
 
Event 3  Girls 12-13 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:43.00  12-13 A
        1:53.00  12-13 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kenny, Bridget      12 SHARK                          1:39.53 A      
  2 Brennan, Sorcha     12 Tuam Swim Team                 1:41.25 A      
  3 Woodings, Emily     12 GAL                            1:41.44 A      
  4 Mitchell, Aoibhe    13 Tuam Swim Team                 1:41.79 A      
  5 King, Eabha         13 SHARK                          1:44.97 B      
  6 Gizinska, Pola      12 Bluefin SC                     1:51.50 B      
  7 Liptrot, Ruth       12 SHARK                          1:55.40        
  8 Mangan, Isabelle    12 Bluefin SC                     2:06.62        
  9 Joyce, Alison       12 GAL                            2:10.47        
 10 Cunney, Ciara       12 Bluefin SC                     2:13.94        
 11 Magee, Isabelle     12 Bluefin SC                     2:27.44        
 
Event 3  Girls 14 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:32.00  14&O A
        1:42.00  14&O B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 O Rourke, Grainne   14 Tuam Swim Team                 1:36.75 B      
  2 Kubecka, Emma       14 LASER                          1:46.04        
  3 Tobin, Sive         15 Tuam Swim Team                 1:47.98        
  4 Furey, Lilian       14 Bluefin SC                     1:53.28        
 
Event 4  Boys 11 & Under 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:48.00  11&U A
        1:58.00  11&U B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smyth, Paddy        11 SHARK                          1:45.10 A      
  2 Smyth, Michael      10 SHARK                          1:47.90 A      
  3 Hynes, Matthew      11 LASER                          1:49.00 B      
  4 O'Sullivan, John    11 GAL                            1:49.50 B      
  5 Healy, Tom          11 GAL                            1:50.35 B      
  6 Mc Glue, Oisin      10 SHARK                          1:50.99 B      
  7 Waters, Ruairi      10 GAL                            1:57.25 B      
  8 Griallais, Luc      10 Bluefin SC                     1:59.24        
  9 Dowling, Luke       11 Tuam Swim Team                 1:59.45        
 10 Nanayakkara, Shan   11 GAL                            2:01.25        
 11 Cormican, Mark      11 Bluefin SC                     2:01.97        
 12 Dempsey, Michael    10 LASER                          2:04.00        
 13 Durkan, John        11 Bluefin SC                     2:04.91        
 14 Twomey, Billy       10 Bluefin SC                     2:06.12        
 15 Iakimov, Cyril      10 Tuam Swim Team                 2:07.90        
 16 Walsh, Ruairi       11 GAL                            2:16.75        
 17 Maia Martins, Samu  11 Bluefin SC                     2:25.71        
 -- Boyle, Rory         11 SHARK                               DQ        
 
Event 4  Boys 12-13 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:41.00  12-13 A
        1:51.00  12-13 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hogan, Cian         12 SHARK                          1:35.94 A      
  2 Carey, Simon        13 LASER                          1:37.91 A      
  3 Gradidge, John      12 LASER                          1:44.25 B      
  4 Davey, Thomas       12 Bluefin SC                     1:45.70 B      
  5 Coll, Daehan        12 LASER                          1:46.80 B      
  6 Ferguson, Luke      12 LASER                          1:49.31 B      
  7 Tashev, Victor      12 Tuam Swim Team                 1:49.84 B      
  8 Callanan, Diarmiud  12 Bluefin SC                     1:50.79 B      
  9 Ward, Killian       12 GAL                            1:52.87        
 10 Brosnan, Michael    12 LASER                          1:53.94        
 11 Robinson, Daniel    12 Bluefin SC                     1:54.01        
 12 Adeyeye, Rocher     13 Tuam Swim Team                 2:06.18        
 13 Thornton, Connor    12 GAL                            2:19.47        
 14 Mitchell, Cian      12 Tuam Swim Team                 2:22.34        
 15 Hedges, Joseph      12 GAL                            2:27.28        
 -- Furey, Finn         12 Bluefin SC                          DQ        
 
Event 4  Boys 14 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:30.00  14&O A
        1:40.00  14&O B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grimes, Paddy       14 LASER                          1:27.19 A      
  2 Mangan, Geordan     15 Bluefin SC                     1:32.31 B      
  3 Blanchard, Ruairi   14 LASER                          1:33.47 B      
  4 Cloonan, Brogan     14 Bluefin SC                     1:38.04 B      
  5 Fitzpatrick, Eanna  14 SHARK                          1:42.59        
  6 Kearns, Daniel      14 SHARK                          1:44.63        
 
Event 5  Girls 11 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
          44.00  A
          54.00  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 O Rourke, Meabh     11 Tuam Swim Team                   40.55 A      
  2 Gunning, Sarah      11 Bluefin SC                       42.50 A      
  3 McNicholas, Lydia   11 LASER                            43.87 A      
  4 Connolly, Aoibhean  11 SHARK                            44.69 B      
  5 Connery, Niamh      10 SHARK                            45.97 B      
  6 Doorly, Isabelle    10 GAL                              46.59 B      
  7 Joyce, Isabel       11 SHARK                            46.90 B      
  8 Zhan, Aining        11 GAL                              48.53 B      
  9 Lulling, Alannah    11 Tuam Swim Team                   48.76 B      
 10 Awaja, Sura         11 SHARK                            49.31 B      
 11 Kearns, Elana       11 SHARK                            51.03 B      
 12 Roland, Miriam      11 Bluefin SC                       53.91 B      
 13 Mulry, Sorcha       11 SHARK                            54.61        
 14 Thapa, Anusooya     11 GAL                              54.72        
 15 Boyle, Hannah       11 Bluefin SC                       57.62        
 16 Coffey, Aileen      10 Tuam Swim Team                 1:00.37        
 17 Flaherty, Abbie     11 GAL                            1:02.15        
 
Event 6  Boys 11 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
          44.00  A
          54.00  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shortt, John        11 Bluefin SC                       41.31 A      
  2 Watterson, Kieran   11 Bluefin SC                       43.56 A      
  3 Mc Glue, Oisin      10 SHARK                            43.62 A      
  4 Boyle, Rory         11 SHARK                            43.75 A      
  5 O'Shaughnessy, Hug  11 Bluefin SC                       46.41 B      
  6 Coll, Nara          11 LASER                            47.31 B      
  7 Dowling, Luke       11 Tuam Swim Team                   48.87 B      
  8 Hearns, Luke        11 SHARK                            49.75 B      
  9 Lennon, Eoin        11 SHARK                            50.84 B      
 10 Mitchell, Daniel    10 GAL                              51.66 B      
 11 Patten, Joseph      10 GAL                              52.25 B      
 12 Smyth, Paddy        11 SHARK                            53.38 B      
 13 Nanayakkara, Shan   11 GAL                              53.48 B      
 14 Griallais, Luc      10 Bluefin SC                       54.40        
 15 Durkan, John        11 Bluefin SC                       54.99        
 16 Waters, Ruairi      10 GAL                              59.84        
 17 Smyth, Liam         11 GAL                            1:00.53        
 18 Dempsey, Michael    10 LASER                          1:01.06        
 19 Walsh, Ruairi       11 GAL                            1:01.25        
 20 Evers-Coleman, Cil  11 GAL                            1:06.22        
 
Event 7  Girls 13 & Under 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:36.00  13&U A
        1:46.00  13&U B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Parker, Clodagh     12 Tuam Swim Team                 1:31.81 A      
  2 Waters, Siofra      12 Tuam Swim Team                 1:37.03 B      
  3 Owens, Ailbhe       13 LASER                          1:41.00 B      
  4 Coffey, Disa        12 Tuam Swim Team                 1:56.23        
  5 Joyce, Alison       12 GAL                            2:08.32        
 
Event 8  Boys 13 & Under 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:34.00  13&U A
        1:44.00  13&U B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Igoe, Rory          12 Tuam Swim Team                 1:20.91 A      
  2 Lennon, David       13 SHARK                          1:26.75 A      
  3 Newell Kim, Mattie  12 Tuam Swim Team                 1:28.12 A      
  4 Hogan, Cian         12 SHARK                          1:31.93 A      
  5 Carey, Simon        13 LASER                          1:39.65 B      
  6 Coll, Daehan        12 LASER                          1:52.18        
 -- Mc Grath, Cathal    12 GAL                                 DQ        
 -- Thornton, Connor    12 GAL                                 DQ        
 
Event 8  Boys 14 & Over 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:25.00  14&O A
        1:35.00  14&O B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Begley, Lukas       15 Tuam Swim Team                 1:20.56 A      
  2 Fitzpatrick, Cilli  16 SHARK                          1:22.65 A      
  3 Gormley, Daragh     14 Tuam Swim Team                 1:23.22 A      
  4 Boyle, Anthony      14 Bluefin SC                     1:42.68        
 
Event 9  Girls 11 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
        1:35.00  11&U A
        1:45.00  11&U B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Geraghty, Laura     10 GAL                            1:32.65 A      
  2 McNicholas, Lydia   11 LASER                          1:33.50 A      
  3 Lulling, Alannah    11 Tuam Swim Team                 1:34.82 A      
  4 Connery, Niamh      10 SHARK                          1:35.65 B      
  5 Farrell, Izzy       11 GAL                            1:39.15 B      
  6 Joyce, Isabel       11 SHARK                          1:39.81 B      
  7 Murphy, Niamh       10 LASER                          1:40.09 B      
  8 Zhan, Aining        11 GAL                            1:40.65 B      
  9 Awaja, Sura         11 SHARK                          1:41.25 B      
 10 Hussey, Louisa      10 GAL                            1:41.56 B      
 11 Rigney, Rachel      11 GAL                            1:44.86 B      
 12 Doorly, Isabelle    10 GAL                            1:45.47        
 12 Parker, Aisling     10 Tuam Swim Team                 1:45.47        
 14 Thapa, Anusooya     11 GAL                            1:47.66        
 15 Kilduff, Lauren     10 Bluefin SC                     1:48.93        
 16 Kearns, Elana       11 SHARK                          1:51.72        
 17 Mc Carthy, Naoise   11 SHARK                          1:51.94        
 18 Connolly, Aoibhean  11 SHARK                          1:52.65        
 19 Coffey, Aileen      10 Tuam Swim Team                 1:58.84        
 -- Mulry, Sorcha       11 SHARK                               DQ        
 
Event 9  Girls 12-13 100 SC Meter IM
===============================================================================
        1:31.00  12-13 A
        1:41.00  12-13 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Woodings, Emily     12 GAL                            1:21.20 A      
  2 Waters, Siofra      12 Tuam Swim Team                 1:27.06 A      
  3 Owens, Ailbhe       13 LASER                          1:28.56 A      
  4 Smyth, Erin         12 GAL                            1:31.78 B      
  5 Kenny, Bridget      12 SHARK                          1:32.38 B      
  6 Gizinska, Pola      12 Bluefin SC                     1:35.25 B      
  7 King, Eabha         13 SHARK                          1:37.16 B      
  8 Coffey, Disa        12 Tuam Swim Team                 1:39.10 B      
  9 Joyce, Alison       12 GAL                            1:51.87        
 10 Liptrot, Ruth       12 SHARK                          1:51.96        
 -- Cunney, Ciara       12 Bluefin SC                          DQ        
 
Event 9  Girls 14 & Over 100 SC Meter IM
===============================================================================
        1:26.00  14&O A
        1:36.00  14&O B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 O Rourke, Grainne   14 Tuam Swim Team                 1:27.65 B      
  2 Tobin, Sive         15 Tuam Swim Team                 1:31.37 B      
  3 Kubecka, Emma       14 LASER                          1:32.38 B      
  4 Feeney, Ainne       14 LASER                          1:34.93 B      
  5 Furey, Lilian       14 Bluefin SC                     1:40.94        
 
Event 10  Boys 11 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
        1:35.00  11&U A
        1:45.00  11&U B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Healy, Tom          11 GAL                            1:32.32 A      
  2 O'Sullivan, John    11 GAL                            1:33.10 A      
  3 Boyle, Rory         11 SHARK                          1:34.81 A      
  4 Smyth, Michael      10 SHARK                          1:35.83 B      
  5 Mc Glue, Oisin      10 SHARK                          1:37.31 B      
  6 Hynes, Matthew      11 LASER                          1:38.72 B      
  7 Coll, Nara          11 LASER                          1:40.85 B      
  8 Durkan, John        11 Bluefin SC                     1:42.28 B      
  9 Hearns, Luke        11 SHARK                          1:42.81 B      
 10 O'Shaughnessy, Hug  11 Bluefin SC                     1:45.46        
 11 Cormican, Mark      11 Bluefin SC                     1:46.19        
 12 Dempsey, Michael    10 LASER                          1:47.49        
 13 Mitchell, Daniel    10 GAL                            1:49.19        
 14 Lennon, Eoin        11 SHARK                          1:49.49        
 15 Nanayakkara, Shan   11 GAL                            1:49.69        
 16 Patten, Joseph      10 GAL                            1:51.69        
 17 Dowling, Luke       11 Tuam Swim Team                 1:53.42        
 18 Iakimov, Cyril      10 Tuam Swim Team                 1:57.09        
 19 Smyth, Liam         11 GAL                            2:01.56        
 
Event 10  Boys 12-13 100 SC Meter IM
===============================================================================
        1:29.00  12-13 A
        1:39.00  12-13 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fox, Semyon         13 Tuam Swim Team                 1:30.12 B      
  2 Gradidge, John      12 LASER                          1:33.68 B      
  3 Davey, Thomas       12 Bluefin SC                     1:35.38 B      
  4 Coll, Daehan        12 LASER                          1:36.96 B      
  5 Tashev, Victor      12 Tuam Swim Team                 1:40.94        
  6 Callanan, Diarmiud  12 Bluefin SC                     1:42.19        
  7 Ferguson, Luke      12 LASER                          1:44.69        
  8 Mc Grath, Cathal    12 GAL                            1:44.95        
  9 Ward, Killian       12 GAL                            1:45.25        
 10 Brosnan, Michael    12 LASER                          1:47.28        
 10 Robinson, Daniel    12 Bluefin SC                     1:47.28        
 12 Furey, Finn         12 Bluefin SC                     1:47.40        
 -- Hedges, Joseph      12 GAL                                 DQ        
 
Event 10  Boys 14 & Over 100 SC Meter IM
===============================================================================
        1:24.00  14&O A
        1:34.00  14&O B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Begley, Lukas       15 Tuam Swim Team                 1:18.28 A      
  2 Gormley, Daragh     14 Tuam Swim Team                 1:19.25 A      
  3 Mangan, Geordan     15 Bluefin SC                     1:19.53 A      
  4 Boyle, Anthony      14 Bluefin SC                     1:24.13 B      
  5 Blanchard, Ruairi   14 LASER                          1:25.74 B      
  6 Kearns, Daniel      14 SHARK                          1:28.06 B      
  7 Fitzpatrick, Eanna  14 SHARK                          1:36.83