LONGFORD DEVELOPMENT MEET MARCH 2018                            
 
Event 1  Girls 11 & Under 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        3:00.00  11&U A
        3:20.00  11&U B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mulrenan, Lily            11 COM                            2:46.57 A      
  2 Duda, Fiona               10 COM                            2:51.11 A      
  3 Brennan, Nicola           11 ATH                            2:54.37 A      
  4 Moran, Lorraine           11 ATH                            3:00.44 B      
  5 Flanagan, Keela           11 ATH                            3:01.29 B      
  6 Mc Keon, Ella M           11 Trident                        3:03.21 B      
  7 Connell, Leah             11 ATH                            3:04.05 B      
  8 Purtill, Aoife            11 ATH                            3:08.08 B      
  9 Nolan, Shauna             11 LONG-VD                        3:08.48 B      
 10 Mulvey, Molly             10 Trident                        3:18.05 B      
 11 Deely, Layla              11 LONG-VD                        3:21.57        
 
Event 1  Girls 12-13 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:50.00  12-13 A
        3:10.00  12-13 B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scanlon, Aisling          12 LONG-VD                        2:38.33 A      
  2 O'Brien, Grace            12 LONG-VD                        2:45.39 A      
  3 Pliszka, Antonina         13 COM                            2:46.70 A      
  4 Manning, Katie            12 LONG-VD                        2:47.37 A      
  5 Barry, Keri               12 LONG-VD                        2:49.74 A      
  6 Duffy, Denise             12 LONG-VD                        2:54.53 B      
  7 MC Manus, Emma            13 ATH                            3:05.66 B      
  8 Garvey, Orlaith           12 ATH                            3:09.76 B      
  9 MC Dermott-Lowe, Sarah    12 Trident                        3:10.59        
 10 Guckian, Ella             12 Trident                        3:13.11        
 11 Byrne, Anna               12 LONG-VD                        3:13.67        
 12 Lowe, Ruby                12 Trident                        3:13.96        
 13 Mc Crann, Ella            13 Trident                        3:14.81        
 13 Clarke, Amelia            12 LONG-VD                        3:14.81        
 15 Hoare, Beibhinn           13 COM                            3:21.22        
 
Event 1  Girls 14 & Over 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:40.00  14&O A
        3:00.00  14&O B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Donohue, Grainne          14 LONG-VD                        2:42.04 B      
  2 Leonard, Aoife            15 LONG-VD                        2:45.98 B      
  3 Byrne, Ella               14 LONG-VD                        2:46.00 B      
  4 Leonard, Siobhan          14 LONG-VD                        2:47.46 B      
  5 Rynn, Aoibhe              15 Trident                        2:55.82 B      
  6 Zydek, Nadia              14 ATH                            3:27.91        
 
Event 2  Boys 11 & Under 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        3:00.00  11&U A
        3:20.00  11&U B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lavin, Michael            11 COM                            2:55.41 A      
  2 Lynam, Eoin               11 ATH                            3:04.76 B      
  3 O'Brien, Christian        11 ATH                            3:05.71 B      
  4 Connaughton, James        11 ATH                            3:07.90 B      
  5 Rynn, Eoghan              11 Trident                        3:08.67 B      
  6 Brennan, Peter            11 ATH                            3:33.38        
 
Event 2  Boys 12-13 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:46.00  12-13 A
        3:06.00  12-13 B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Delaney, Faryl            12 LONG-VD                        2:36.89 A      
  2 Kilcommons, Alan          12 COM                            2:39.43 A      
  3 Rusk, Darragh             13 ATH                            2:39.82 A      
  4 Rockett, Mark             13 ATH                            2:45.95 A      
  5 Swaris, Dillon            12 LONG-VD                        2:47.70 B      
  6 Semikin, Makar            12 ATH                            2:47.89 B      
  7 Lynam, Aindriu            13 ATH                            2:49.00 B      
  8 Claffey, Rian             12 ATH                            2:55.34 B      
  9 MC Keon, Leon             12 B/Sloe                         2:57.19 B      
 10 Rynn, Cormac              13 Trident                        2:59.43 B      
 11 Deehan, Oisin             12 ATH                            3:02.32 B      
 12 Weafer, Jared             12 LONG-VD                        3:03.73 B      
 13 Harvanek, Adrian          13 LONG-VD                        3:06.06        
 14 O Brien, Daniel           12 LONG-VD                        3:06.72        
 15 Starzynska, Karol         12 LONG-VD                        3:09.60        
 16 Fox, Jamie                12 ATH                            3:16.71        
 17 Shanley, Cian             12 LONG-VD                        3:19.00        
 
Event 2  Boys 14 & Over 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:36.00  14&O A
        2:56.00  14&O B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hanifa, Kaelan            14 C FIN                          2:29.82 A      
  2 Mroz, Kamil               14 LONG-VD                        2:35.77 A      
  3 Breheny, Daniel           14 C FIN                          2:58.05        
  4 Gurney, Leigh             15 LONG-VD                        3:03.33        
  5 Ledwith, Griffin          15 LONG-VD                        3:04.23        
 
Event 3  Girls 11 & Under 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:48.00  11&U A
        1:58.00  11&U B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Coleman, Sasha            10 ATH                            1:42.93 A      
  2 Duda, Fiona               10 COM                            1:47.89 A      
  3 Boardman, Sadie           10 LONG-VD                        1:49.59 B      
  4 Masterson, Clodagh        11 LONG-VD                        1:58.65        
  5 Reilly, Ursula            11 LONG-VD                        1:59.36        
  6 Deely, Layla              11 LONG-VD                        2:01.61        
  7 Butryn, Alicje            11 LONG-VD                        2:03.64        
  8 Bohan, Erin               11 C FIN                          2:05.42        
  9 Phelan, Nicole            11 LONG-VD                        2:05.61        
 10 Donohue, Néasa            10 LONG-VD                        2:07.90        
 11 Zydek, Lena               10 ATH                            2:24.48        
 
Event 3  Girls 12-13 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:43.00  12-13 A
        1:53.00  12-13 B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Boyle, Jane             12 LONG-VD                        1:35.36 A      
  2 Smith, Clodagh            13 LONG-VD                        1:42.14 A      
  3 Barry, Keri               12 LONG-VD                        1:45.06 B      
  4 O'Brien, Grace            12 LONG-VD                        1:45.73 B      
  5 Scanlon, Aisling          12 LONG-VD                        1:46.04 B      
  6 Lynott, Faith             12 Trident                        1:47.78 B      
  7 Mulry, Ava                13 COM                            1:53.06        
  8 Guckian, Ella             12 Trident                        1:57.32        
  9 Boardman, Amelia          13 LONG-VD                        2:02.34        
 10 Byrne, Anna               12 LONG-VD                        2:06.73        
 11 Masterson, Eve            13 LONG-VD                        2:07.97        
 12 Butler, Ellie             12 Trident                        2:08.50        
 13 Keane, Millie             13 C FIN                          2:08.55        
 14 Clarke, Emma              13 C FIN                          2:17.73        
 -- Manning, Katie            12 LONG-VD                             DQ        
 
Event 3  Girls 14 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:38.00  14&O A
        1:48.00  14&O B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bartram, Nia B            15 LONG-VD                        1:29.27 A      
  2 Leonard, Aoife            15 LONG-VD                        1:31.32 A      
  3 O'Boyle, Karen            14 LONG-VD                        1:33.88 A      
  4 Leonard, Siobhan          14 LONG-VD                        1:37.64 A      
  5 Burns, Fleur              14 C FIN                          1:39.90 B      
  6 Zydek, Nadia              14 ATH                            2:02.09        
 
Event 4  Boys 11 & Under 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:48.00  11&U A
        1:58.00  11&U B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Rourke, Tom             11 ATH                            1:49.35 B      
  2 Lanigan, Conor            11 Trident                        1:50.92 B      
  3 Kelleher, Eoin            11 COM                            1:56.22 B      
  4 MC Keon, Evan             10 B/Sloe                         1:56.68 B      
  5 O'Brien, Christian        11 ATH                            1:59.72        
  6 Brennan, Peter            11 ATH                            2:01.13        
  7 Dzaei, Amyan              11 LONG-VD                        2:03.37        
  8 Mc Weeney, Senan          10 LONG-VD                        2:06.19        
  9 Connaughton, James        11 ATH                            2:07.53        
 10 Hopkins, Aaron            11 LONG-VD                        2:09.80        
 11 Hanly, Diarmuid           10 LONG-VD                        2:11.08        
 12 Hawkshaw, James           11 COM                            2:12.39        
 
Event 4  Boys 12-13 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:41.00  12-13 A
        1:51.00  12-13 B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kearney, Oliver           12 LONG-VD                        1:37.74 A      
  2 Swaris, Dillon            12 LONG-VD                        1:42.89 B      
  3 Carr, Rory                13 LONG-VD                        1:46.47 B      
  4 Ivanov, Alex              13 LONG-VD                        1:46.55 B      
  5 Martin, Liam              12 B/Sloe                         1:47.00 B      
  6 Larysz, Kuba              13 C FIN                          1:49.68 B      
  7 Claffey, Rian             12 ATH                            1:49.86 B      
  8 Weafer, Jared             12 LONG-VD                        1:51.71        
  9 Harvanek, Adrian          13 LONG-VD                        1:53.69        
 10 Fox, Jamie                12 ATH                            2:02.15        
 11 Starzynska, Karol         12 LONG-VD                        2:14.04        
 12 Shanley, Cian             12 LONG-VD                        2:15.24        
 13 Boxy, Alex                13 LONG-VD                        2:20.42        
 
Event 4  Boys 14 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:36.00  14&O A
        1:46.00  14&O B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kearney, Oisin            16 LONG-VD                        1:24.78 A      
  2 O'Donnell, Diarmuid       15 LONG-VD                        1:27.00 A      
  3 Smith, Eamon              14 LONG-VD                        1:39.81 B      
  4 Breheny, Daniel           14 C FIN                          1:42.21 B      
  5 Faughnan, Shane           16 C FIN                          1:42.28 B      
  6 Harris, Joshua            14 LONG-VD                        1:43.85 B      
  7 Gurney, Leigh             15 LONG-VD                        1:49.28        
  8 Ledwith, Griffin          15 LONG-VD                        1:56.32        
 -- Lawlor, Matthew           14 C FIN                               DQ        
 
Event 5  Girls 11 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
          44.00  A
          54.00  B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Keon, Ella M           11 Trident                          41.02 A      
  2 Purtill, Aoife            11 ATH                              41.33 A      
  3 Mulvey, Molly             10 Trident                          43.26 A      
  4 Moran, Lorraine           11 ATH                              43.74 A      
  5 Coleman, Sasha            10 ATH                              44.06 B      
  6 Flanagan, Keela           11 ATH                              45.32 B      
  7 Connell, Leah             11 ATH                              45.94 B      
  8 Nolan, Shauna             11 LONG-VD                          47.00 B      
  9 Boardman, Sadie           10 LONG-VD                          49.52 B      
 10 Phelan, Nicole            11 LONG-VD                          50.00 B      
 11 Masterson, Clodagh        11 LONG-VD                          51.85 B      
 12 Butryn, Alicje            11 LONG-VD                          52.70 B      
 13 Donohue, Néasa            10 LONG-VD                          58.08        
 
Event 6  Boys 11 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
          44.00  A
          54.00  B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rynn, Eoghan              11 Trident                          40.70 A      
  2 Weafer, Ashley            10 LONG-VD                          46.44 B      
  3 Hopkins, Aaron            11 LONG-VD                          50.71 B      
  4 Mc Guigan, Shane          11 LONG-VD                          51.33 B      
  5 Lynam, Eoin               11 ATH                              51.51 B      
  6 Moro, Fredrik             11 ATH                              51.65 B      
  7 Connaughton, James        11 ATH                              58.33        
  8 Hanly, Diarmuid           10 LONG-VD                          59.01        
 
Event 7  Girls 13 & Under 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:36.00  13&U A
        1:46.00  13&U B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Clodagh            13 LONG-VD                        1:31.34 A      
  2 Mc Keon, Kayla            12 B/Sloe                         1:31.70 A      
  3 Lowe, Mairead             12 C FIN                          1:32.01 A      
  4 O'Boyle, Jane             12 LONG-VD                        1:36.21 B      
  5 O'Donnell, Grace          11 LONG-VD                        1:41.26 B      
  6 Duffy, Denise             12 LONG-VD                        1:45.00 B      
  7 Hanly, Laoise             12 LONG-VD                        1:46.83        
 
Event 7  Girls 14 & Over 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:31.00  14&O A
        1:41.00  14&O B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rynn, Aoibhe              15 Trident                        1:30.06 A      
  2 Byrne, Ella               14 LONG-VD                        1:31.53 B      
  3 Bartram, Nia B            15 LONG-VD                        1:31.79 B      
  4 Dowd, Jane                14 LONG-VD                        1:33.62 B      
  5 Donohue, Grainne          14 LONG-VD                        1:35.99 B      
  6 Leonard, Siobhan          14 LONG-VD                        1:40.60 B      
 
Event 8  Boys 13 & Under 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:34.00  13&U A
        1:44.00  13&U B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Delaney, Faryl            12 LONG-VD                        1:31.32 A      
  2 Lanigan, Conor            11 Trident                        1:34.29 B      
  3 Martin, Liam              12 B/Sloe                         1:42.56 B      
  4 Mc Weeney, Senan          10 LONG-VD                        1:44.69        
 
Event 8  Boys 14 & Over 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:29.00  14&O A
        1:39.00  14&O B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Duilach             14 LONG-VD                        1:17.97 A      
  2 Hanifa, Kaelan            14 C FIN                          1:21.07 A      
  3 Mroz, Kamil               14 LONG-VD                        1:21.89 A      
  4 Hanly, Dylan              14 LONG-VD                        1:34.03 B      
  5 Gurney, Leigh             15 LONG-VD                        1:34.96 B      
  6 Harris, Joshua            14 LONG-VD                        1:40.24        
 
Event 9  Girls 11 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
        1:35.00  11&U A
        1:45.00  11&U B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brennan, Nicola           11 ATH                            1:31.57 A      
  2 Mulrenan, Lily            11 COM                            1:31.79 A      
  3 Coleman, Sasha            10 ATH                            1:34.20 A      
  4 Connell, Leah             11 ATH                            1:36.11 B      
  5 Duda, Fiona               10 COM                            1:36.24 B      
  6 Moran, Lorraine           11 ATH                            1:37.15 B      
  7 Mc Keon, Ella M           11 Trident                        1:37.63 B      
  8 Flanagan, Keela           11 ATH                            1:39.09 B      
  9 Masterson, Clodagh        11 LONG-VD                        1:39.82 B      
 10 Mulvey, Molly             10 Trident                        1:40.15 B      
 11 Deely, Layla              11 LONG-VD                        1:43.23 B      
 12 Boardman, Sadie           10 LONG-VD                        1:45.23        
 13 Phelan, Nicole            11 LONG-VD                        1:48.72        
 14 Donohue, Néasa            10 LONG-VD                        1:51.87        
 15 Butryn, Alicje            11 LONG-VD                        1:53.73        
 
Event 9  Girls 12-13 100 SC Meter IM
===============================================================================
        1:31.00  12-13 A
        1:41.00  12-13 B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Grace            12 LONG-VD                        1:28.59 A      
  2 Scanlon, Aisling          12 LONG-VD                        1:28.65 A      
  3 Mc Keon, Kayla            12 B/Sloe                         1:32.40 B      
  4 Manning, Katie            12 LONG-VD                        1:35.85 B      
  5 Hanly, Laoise             12 LONG-VD                        1:35.96 B      
  6 Lynott, Faith             12 Trident                        1:36.05 B      
  7 MC Dermott-Lowe, Sarah    12 Trident                        1:36.76 B      
  8 Clarke, Amelia            12 LONG-VD                        1:37.06 B      
  9 Lowe, Ruby                12 Trident                        1:39.96 B      
 10 MC Manus, Emma            13 ATH                            1:40.18 B      
 11 Mc Crann, Ella            13 Trident                        1:41.94        
 12 Guckian, Ella             12 Trident                        1:42.91        
 13 Mulry, Ava                13 COM                            1:44.01        
 14 Garvey, Orlaith           12 ATH                            1:44.16        
 15 Butler, Ellie             12 Trident                        1:50.02        
 16 Hoare, Beibhinn           13 COM                            1:50.81        
 17 Boardman, Amelia          13 LONG-VD                        1:50.82        
 18 Masterson, Eve            13 LONG-VD                        1:52.20        
 19 Byrne, Anna               12 LONG-VD                        1:52.51        
 20 Keane, Millie             13 C FIN                          1:59.82        
 -- Lowe, Mairead             12 C FIN                               DQ        
 -- Pereguda, Joanna          12 C FIN                               DQ        
 
Event 9  Girls 14 & Over 100 SC Meter IM
===============================================================================
        1:26.00  14&O A
        1:36.00  14&O B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bartram, Nia B            15 LONG-VD                        1:21.49 A      
  2 Leonard, Aoife            15 LONG-VD                        1:23.70 A      
  3 Burns, Fleur              14 C FIN                          1:32.07 B      
  4 Dowd, Jane                14 LONG-VD                        1:32.11 B      
  5 Gallagher, Nicole         14 C FIN                          1:51.96        
 
Event 10  Boys 11 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
        1:35.00  11&U A
        1:45.00  11&U B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Rourke, Tom             11 ATH                            1:30.87 A      
  2 Rynn, Eoghan              11 Trident                        1:37.31 B      
  3 MC Keon, Evan             10 B/Sloe                         1:42.80 B      
  4 Connaughton, James        11 ATH                            1:43.36 B      
  5 Moro, Fredrik             11 ATH                            1:44.30 B      
  6 Weafer, Ashley            10 LONG-VD                        1:45.17        
  7 Mc Guigan, Shane          11 LONG-VD                        1:45.19        
  8 Dzaei, Amyan              11 LONG-VD                        1:45.28        
  9 O'Brien, Christian        11 ATH                            1:47.94        
 10 Mc Weeney, Senan          10 LONG-VD                        1:49.22        
 11 Hopkins, Aaron            11 LONG-VD                        1:51.83        
 12 Hanly, Diarmuid           10 LONG-VD                        1:56.30        
 13 Hawkshaw, James           11 COM                            1:57.75        
 14 Kelleher, Eoin            11 COM                            1:58.66        
 
Event 10  Boys 12-13 100 SC Meter IM
===============================================================================
        1:29.00  12-13 A
        1:39.00  12-13 B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rusk, Darragh             13 ATH                            1:26.01 A      
  2 Delaney, Faryl            12 LONG-VD                        1:30.45 B      
  3 Carr, Rory                13 LONG-VD                        1:30.70 B      
  4 Swaris, Dillon            12 LONG-VD                        1:30.80 B      
  5 MC Keon, Leon             12 B/Sloe                         1:32.59 B      
  6 Ivanov, Alex              13 LONG-VD                        1:32.81 B      
  7 Rynn, Cormac              13 Trident                        1:33.50 B      
  8 Weafer, Jared             12 LONG-VD                        1:35.68 B      
  9 Lynam, Aindriu            13 ATH                            1:36.31 B      
 10 Harvanek, Adrian          13 LONG-VD                        1:36.66 B      
 11 Deehan, Oisin             12 ATH                            1:38.47 B      
 12 Fox, Jamie                12 ATH                            1:41.73        
 13 Larysz, Kuba              13 C FIN                          1:43.11        
 14 Shanley, Cian             12 LONG-VD                        1:50.57        
 15 O Brien, Daniel           12 LONG-VD                        1:50.93        
 
Event 10  Boys 14 & Over 100 SC Meter IM
===============================================================================
        1:24.00  14&O A
        1:34.00  14&O B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Donnell, Diarmuid       15 LONG-VD                        1:13.01 A      
  2 Hanly, Dylan              14 LONG-VD                        1:29.82 B      
  3 Breheny, Daniel           14 C FIN                          1:35.33        
 
Event 11  Mixed 11 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Trident Swim Club  'A'                                      2:30.13        
  2 Athlone  'B'                                                2:30.16        
  3 Athlone  'A'                                                2:34.67        
  4 Longford SC-VD  'A'                                         2:37.53        
 
Event 12  Mixed 12 & Over 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Longford SC-VD  'A'                                         2:15.27        
  2 Longford SC-VD  'B'                                         2:15.66        
  3 Athlone  'A'                                                2:23.17        
  4 Athlone  'B'                                                2:23.83        
  5 Carrick Fins SC  'A'                                        2:35.37