LONGFORD GRADED GALA FEB 2017                               
 
Event 1  Girls 11 & Under 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:36.00  11&U A
        1:46.00  11&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Boyle, Jane             10 LONG                 1:37.48    1:29.88 A      
  2 Kilroe, Hollie            11 COM                       NT    1:30.35 A      
  3 Powell, Ella              10 .ATH                 1:39.88    1:31.55 A      
  4 Brennan, Nicola            9 .ATH                 1:42.00    1:31.56 A      
  5 MC Manus, Emma            11 .ATH                 1:42.17    1:32.09 A      
  6 Duda, Fiona                8 COM                  1:46.03    1:32.99 A      
  7 Duffy, Denise             10 LONG                 1:44.26    1:34.31 A      
  8 O'Donnell, Grace          10 LONG                 1:42.89    1:34.99 A      
  9 Freeman, Sinead            9 COM                  1:45.53    1:35.13 A      
 10 Mulrenan, Lily             9 COM                  1:50.80    1:37.87 B      
 11 Moran, Lorraine            9 .ATH                 1:48.77    1:38.30 B      
 12 Mannion, Gemma             9 .ATH                 1:54.38    1:38.39 B      
 13 Ni Mhuri, Molly           11 LONG                 1:41.50    1:39.08 B      
 14 Nolan, Shauna              9 LONG                 1:52.61    1:41.85 B      
 15 Purtill, Aoife             9 .ATH                 1:49.00    1:42.73 B      
 16 Martin, Lucy               9 .ATH                 1:47.65    1:43.00 B      
 17 Galligan, Alyssa          10 LONG                      NT    1:43.82 B      
 18 Holmes, Emily             10 COM                  2:01.55    1:45.46 B      
 19 McKeon, Ella M             9 TRID                 1:49.17    1:45.97 B      
 20 Niznik, Amelia            10 LONG                      NT    1:46.70        
 21 Waldron, Zita             10 COM                       NT    1:48.56        
 22 Deely, Layla               9 LONG                      NT    1:49.03        
 23 Phelan, Ariane            10 LONG                      NT    1:49.08        
 24 Szafarewicz, Maja          8 COM                  2:07.46    1:50.55        
 25 Mulvey, Molly              8 TRID                      NT    1:51.43        
 26 Byrne, Anna               10 LONG                      NT    1:52.00        
 27 Faughnan, Eimear          11 COM                  2:11.70    1:54.98        
 28 Lavin, Aoife               7 COM                       NT    1:57.43        
 29 Stuart-Trainer, Kate       9 .ATH                      NT    2:00.06        
 30 Satchwell, Fay             7 COM                       NT    2:03.96        
 31 Hoare, Beibhinn           11 COM                       NT    2:06.28        
 32 Henry, Michele             9 COM                       NT    2:10.57        
 
Event 1  Girls 12-13 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:31.00  12-13 A
        1:41.00  12-13 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donohue, Grainne          12 LONG                 1:32.32    1:28.28 A      
  1 Harman, Elsie             13 C FIN                1:34.72    1:28.28 A      
  3 Leonard, Aoife            13 LONG                      NT    1:28.50 A      
  4 Farrell, Rosie            13 COM                       NT    1:30.44 A      
  5 Henry, Wasini             12 .ATH                 1:32.62    1:31.12 B      
  6 Leonard, Siobhan          12 LONG                 1:39.13    1:31.89 B      
  7 O'Brien, Millie           12 .ATH                 1:44.55    1:33.21 B      
  8 O'Boyle, Karen            12 LONG                 1:37.17    1:35.28 B      
  9 Holmes, Grace             12 COM                  1:45.89    1:43.53        
 10 Mannion, Kate             12 .ATH                 1:55.25    1:46.67        
 11 Mrozek, Sara              12 COM                  2:00.65    1:48.28        
 
Event 1  Girls 14 & Over 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:26.00  14&O A
        1:36.00  14&O B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cibiniak, Anna            14 LONG                      NT    1:34.51 B      
 
Event 2  Boys 11 & Under 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:36.00  11&U A
        1:46.00  11&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Langton, Killian          11 C FIN                1:44.96    1:25.79 A      
  2 Humpston, Ruairi          11 LONG                 1:36.44    1:26.31 A      
  3 O'Donoghue, Sean          10 .ATH                 1:38.03    1:32.65 A      
  4 Donnelly, Jack            11 COM                  1:44.03    1:33.61 A      
  5 Clifford, Eimhin          11 C FIN                1:40.71    1:33.94 A      
  6 MC Keon, Leon             10 B/Sloe               1:40.38    1:34.16 A      
  7 Semikin, Makar            11 .ATH                 1:44.50    1:34.24 A      
  8 Delaney, Faryl            10 LONG                      NT    1:34.71 A      
  9 Lavin, Michael             9 COM                  1:58.73    1:37.11 B      
 10 Harvanek, Adrian          11 LONG                 1:53.18    1:38.45 B      
 11 Henson, Andrew             9 .ATH                 1:42.12    1:38.87 B      
 12 Kilcommons, Alan          10 COM                       NT    1:39.03 B      
 13 Lynam, Aindriu            11 .ATH                 1:47.69    1:39.35 B      
 14 Rockett, Mark             11 .ATH                 1:54.21    1:39.52 B      
 14 O'Donoghue, Oisin          8 .ATH                 2:00.17    1:39.52 B      
 16 Hopkins, Aaron             9 LONG                 1:51.07    1:39.89 B      
 17 Naughton, Eoin            10 .ATH                 1:52.97    1:42.82 B      
 18 Sheridan, Mattrew         11 LONG                      NT    1:48.47        
 19 O'Regan, Kolm             10 .ATH                      NT    1:49.25        
 20 Morgan, Eoin               9 COM                       NT    1:50.89        
 21 O'Brien, Christian         9 .ATH                      NT    2:01.36        
 22 Deehan, Oisin             10 .ATH                 1:47.93    2:13.63        
 23 Oates, Aindriu            11 COM                       NT    2:29.72        
 24 Waldron, Harry             8 COM                       NT    2:35.61        
 25 Hanley, Michael            9 COM                       NT    3:09.20        
 
Event 2  Boys 12-13 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:29.00  12-13 A
        1:39.00  12-13 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Joyce-Whyte, Ewan         12 .ATH                 1:41.48    1:31.69 B      
  2 Fee, Brogan               12 C FIN                     NT    1:37.77 B      
  3 Cox, David                12 LONG                 1:44.21    1:38.13 B      
  4 Breheny, Daniel           12 C FIN                1:44.10    1:39.13        
  5 Ledwith, Griffin          13 LONG                 1:50.87    1:43.78        
  6 Gurney, Leigh             13 LONG                      NT    1:47.93        
  7 Brunt, Ernie              13 LONG                      NT    1:47.95        
  8 Stuart-Trainor, Harry     12 .ATH                      NT    1:51.62        
  9 Kidd, Scott               12 LONG                      NT    1:53.40        
 
Event 2  Boys 14 & Over 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:24.00  14&O A
        1:34.00  14&O B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Eoin               15 C FIN                1:33.64    1:23.94 A      
  2 Faughnan, Shane           14 C FIN                     NT    1:40.86        
 
Event 3  Girls 11 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
        1:35.00  A
        1:45.00  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Powell, Ella              10 .ATH                      NT    1:31.06 A      
  2 O'Boyle, Jane             10 LONG                 2:00.96    1:36.02 B      
  3 Ni Mhuri, Molly           11 LONG                 1:37.37    1:36.94 B      
  4 Freeman, Sinead            9 COM                       NT    1:37.05 B      
  5 Smith, Clodagh            11 LONG                      NT    1:37.50 B      
  6 Lowe, Maired              10 C FIN                     NT    1:37.96 B      
  7 Martin, Lucy               9 .ATH                      NT    1:38.75 B      
  8 Mulrenan, Lily             9 COM                       NT    1:39.51 B      
  9 Duda, Fiona                8 COM                       NT    1:39.90 B      
 10 Brennan, Nicola            9 .ATH                      NT    1:41.15 B      
 11 Barry, Keri               10 LONG                      NT    1:41.51 B      
 12 Duffy, Denise             10 LONG                      NT    1:42.03 B      
 13 MC Dermott-Lowe, Sarah    10 C FIN                     NT    1:42.92 B      
 14 Phelan, Ariane            10 LONG                      NT    1:43.53 B      
 15 Lowe, Ruby                10 C FIN                     NT    1:45.55        
 16 Galligan, Alyssa          10 LONG                      NT    1:46.19        
 17 Hanly, Laoise             10 LONG                 1:47.78    1:46.43        
 18 Faughnan, Neasa            9 C FIN                     NT    1:46.58        
 18 Niznik, Amelia            10 LONG                      NT    1:46.58        
 20 Clarke, Amelia            10 LONG                      NT    1:47.00        
 21 Mulry, Ava                11 COM                       NT    1:47.46        
 22 Nolan, Shauna              9 LONG                      NT    1:47.90        
 23 Purtill, Aoife             9 .ATH                      NT    1:48.29        
 24 O'Donnell, Grace          10 LONG                 1:53.57    1:48.87        
 25 Deely, Layla               9 LONG                      NT    1:52.00        
 26 Lynott, Faith             10 C FIN                     NT    1:52.39        
 27 McKeon, Ella M             9 TRID                      NT    1:53.96        
 28 Byrne, Anna               10 LONG                      NT    1:54.49        
 29 Mc Crann, Ella            11 TRID                 2:02.01    1:54.92        
 30 Kelly, Clodagh            10 LONG                      NT    1:55.06        
 31 Broadman, Amelia          11 LONG                      NT    1:56.24        
 32 Nowell, Brook             11 LONG                      NT    1:56.54        
 32 Murphy, Rosanna           11 TRID                      NT    1:56.54        
 
Event 4  Boys 11 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
        1:35.00  A
        1:45.00  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Langton, Killian          11 C FIN                     NT    1:26.71 A      
  2 Humpston, Ruairi          11 LONG                 1:47.46    1:28.20 A      
  3 Clifford, Eimhin          11 C FIN                     NT    1:36.33 B      
  4 Kilcommons, Alan          10 COM                       NT    1:36.41 B      
  5 MC Keon, Leon             10 B/Sloe                    NT    1:36.84 B      
  6 O'Donoghue, Sean          10 .ATH                      NT    1:37.25 B      
  7 Delaney, Faryl            10 LONG                      NT    1:37.59 B      
  8 Harvanek, Adrian          11 LONG                      NT    1:37.63 B      
  9 Meadows, Caolan           11 LONG                 1:41.52    1:38.05 B      
 10 Lavin, Michael             9 COM                       NT    1:38.76 B      
 11 MC Keon, Evan              9 B/Sloe                    NT    1:39.74 B      
 12 Faherty, Ciaran           11 LONG                      NT    1:43.74 B      
 13 Swaris, Dillon            11 LONG                      NT    1:44.40 B      
 14 Carr, Rory                11 LONG                      NT    1:45.30        
 15 Duda, Scott                7 COM                       NT    1:45.57        
 16 Lanigan, Conor             9 C FIN                     NT    1:45.67        
 17 Naughton, Eoin            10 .ATH                      NT    1:46.98        
 18 Rockett, Mark             11 .ATH                      NT    1:48.35        
 19 Brennan, Peter             9 .ATH                      NT    2:00.34        
 20 O'Donoghue, Oisin          8 .ATH                      NT    2:02.92        
 
Event 5  Girls 13 & Under 200 SC Meter IM
===============================================================================
        3:20.00  13&U A
        3:40.00  13&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Satchwell, Maria          12 COM                       NT    3:05.42 A      
  2 Harman, Elsie             13 C FIN                3:47.56    3:15.25 A      
  3 Manning, Katie            10 LONG                 3:40.59    3:23.89 B      
  4 Dowd, Jane                13 LONG                      NT    3:25.20 B      
  5 Donohue, Grainne          12 LONG                 3:38.10    3:29.76 B      
  6 Holmes, Grace             12 COM                       NT    3:47.98        
 
Event 6  Boys 13 & Under 200 SC Meter IM
===============================================================================
        3:15.00  13&U A
        3:35.00  13&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Eamon              12 LONG                      NT    3:02.97 A      
  2 Hanifa, Kaelan            12 C FIN                3:35.14    3:11.01 A      
  3 Breheny, Daniel           12 C FIN                     NT    3:25.46 B      
  4 Nowell, Morgan            13 LONG                      NT    3:25.59 B      
  5 Hanly, Dylan              12 LONG                 3:48.78    3:30.48 B      
 
Event 6  Boys 14 & Over 200 SC Meter IM
===============================================================================
        3:05.00  14&O A
        3:25.00  14&O B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Eoin               15 C FIN                3:32.81    2:52.54 A      
  2 Powell, Luke              14 .ATH                 3:31.03    3:17.43 B      
 
Event 7  Girls 11 & Under 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:22.00  11&U A
        1:32.00  11&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Powell, Ella              10 .ATH                 1:22.55    1:19.11 A      
  2 Manning, Katie            10 LONG                 1:28.71    1:23.62 B      
  3 Freeman, Sinead            9 COM                  1:37.65    1:23.98 B      
  4 Ni Mhuri, Molly           11 LONG                 1:28.41    1:24.32 B      
  5 Phelan, Ariane            10 LONG                      NT    1:25.04 B      
  7 Duda, Fiona                8 COM                  1:39.48    1:25.40 B      
  8 MC Manus, Emma            11 .ATH                 1:28.97    1:25.51 B      
  9 Smith, Clodagh            11 LONG                 1:38.19    1:25.64 B      
 10 O'Boyle, Jane             10 LONG                 1:36.44    1:26.01 B      
 11 Kilroe, Hollie            11 COM                       NT    1:27.95 B      
 12 Quinn, Leah               11 LONG                 1:31.57    1:28.16 B      
 13 Mulrenan, Lily             9 COM                  1:43.26    1:28.31 B      
 14 Brennan, Nicola            9 .ATH                 1:36.48    1:29.21 B      
 15 Duffy, Denise             10 LONG                 1:36.33    1:29.61 B      
 16 Mannion, Gemma             9 .ATH                 1:33.50    1:30.22 B      
 17 Martin, Lucy               9 .ATH                 1:32.41    1:30.55 B      
 18 Lowe, Ruby                10 C FIN                1:59.29    1:30.65 B      
 19 Moran, Lorraine            9 .ATH                 1:27.51    1:30.96 B      
 20 Barry, Keri               10 LONG                 1:35.75    1:32.09        
 21 Nolan, Shauna              9 LONG                 1:38.96    1:34.03        
 22 Purtill, Aoife             9 .ATH                 1:40.94    1:34.15        
 23 Lynott, Faith             10 C FIN                     NT    1:34.91        
 24 MC Dermott-Lowe, Sarah    10 C FIN                1:35.44    1:35.10        
 25 Clarke, Amelia            10 LONG                 1:40.82    1:35.63        
 26 Byrne, Anna               10 LONG                 1:42.65    1:35.82        
 27 Niznik, Amelia            10 LONG                      NT    1:36.27        
 28 Stuart-Trainer, Kate       9 .ATH                      NT    1:36.46        
 29 Hanly, Laoise             10 LONG                 1:40.55    1:36.64        
 30 Holmes, Emily             10 COM                  1:40.33    1:37.00        
 31 O'Donnell, Grace          10 LONG                      NT    1:37.83        
 32 Galligan, Alyssa          10 LONG                      NT    1:38.39        
 33 Kelly, Clodagh            10 LONG                      NT    1:40.79        
 34 Mulry, Ava                11 COM                  1:59.93    1:41.17        
 35 Nowell, Brook             11 LONG                 1:46.99    1:41.91        
 36 McKeon, Ella M             9 TRID                 1:58.97    1:41.98        
 37 Mulvey, Molly              8 TRID                      NT    1:42.46        
 38 Murphy, Rosanna           11 TRID                      NT    1:42.56        
 38 Deely, Layla               9 LONG                 1:42.63    1:42.56        
 40 Mc Crann, Ella            11 TRID                 1:57.07    1:46.07        
 41 Lavin, Aoife               7 COM                       NT    1:53.95        
 42 Hoare, Beibhinn           11 COM                       NT    1:58.48        
 43 Szafarewicz, Maja          8 COM                  2:23.32    1:58.95        
 44 Henry, Michele             9 COM                       NT    2:01.60        
 45 Satchwell, Faye            7 COM                       NT    2:09.53        
 46 Mullarkey, Aoife          11 COM                       NT    2:14.73        
 
Event 7  Girls 12-13 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:17.00  12-13 A
        1:27.00  12-13 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Rosie            13 COM                  1:19.43    1:15.76 A      
  2 O'Brien, Millie           12 .ATH                 1:26.20    1:18.11 B      
  3 O'Boyle, Karen            12 LONG                 1:22.45    1:18.25 B      
  4 Henry, Wasini             12 .ATH                 1:19.98    1:18.29 B      
  5 Leonard, Aoife            13 LONG                 1:22.71    1:19.19 B      
  6 Dowd, Jane                13 LONG                 1:27.12    1:22.94 B      
  7 Waldron, Hannah           13 COM                  1:25.78    1:24.49 B      
  8 Mannion, Kate             12 .ATH                 1:30.03    1:26.30 B      
  9 Donohue, Grainne          12 LONG                 1:25.62    1:29.35        
 10 Leonard, Siobhan          12 LONG                 1:37.55    1:30.23        
 
Event 7  Girls 14 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:12.00  14&O A
        1:20.00  14&O B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  6 Cibiniak, Anna            14 LONG                      NT    1:25.14        
 
Event 8  Boys 11 & Under 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:22.00  11&U A
        1:32.00  11&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Humpston, Ruairi          11 LONG                 1:24.17    1:17.70 A      
  2 Langton, Killian          11 C FIN                1:35.10    1:17.87 A      
  3 Donnelly, Jack            11 COM                  1:33.58    1:23.02 B      
  3 Clifford, Eimhin          11 C FIN                1:34.00    1:23.02 B      
  5 Lynam, Aindriu            11 .ATH                 1:29.05    1:23.76 B      
  6 O'Donoghue, Sean          10 .ATH                 1:32.49    1:24.10 B      
  7 Kilcommons, Alan          10 COM                  1:36.33    1:24.68 B      
  8 Delaney, Faryl            10 LONG                 1:42.72    1:24.79 B      
  9 MC Keon, Leon             10 B/Sloe               1:28.46    1:25.27 B      
 10 Henson, Andrew             9 .ATH                 1:28.67    1:25.38 B      
 11 Semikin, Makar            11 .ATH                 1:31.61    1:25.69 B      
 12 MC Keon, Evan              9 B/Sloe               1:41.90    1:25.72 B      
 13 Lavin, Michael             9 COM                  1:41.06    1:28.73 B      
 14 Harvanek, Adrian          11 LONG                 1:36.06    1:30.02 B      
 15 O'Neill, Sean             10 .ATH                 1:34.59    1:31.06 B      
 16 O'Regan, Kolm             10 .ATH                      NT    1:31.15 B      
 17 Swaris, Dillon            11 LONG                      NT    1:31.37 B      
 18 Rockett, Mark             11 .ATH                 1:32.41    1:32.20        
 19 Naughton, Eoin            10 .ATH                 1:37.68    1:33.09        
 20 Faherty, Ciaran           11 LONG                 1:32.61    1:33.23        
 21 Hopkins, Aaron             9 LONG                 1:51.55    1:35.99        
 22 Duda, Scott                7 COM                       NT    1:37.36        
 23 Carr, Rory                11 LONG                 1:38.45    1:38.87        
 24 O'Donoghue, Oisin          8 .ATH                 1:47.77    1:39.87        
 25 Brennan, Peter             9 .ATH                 1:37.94    1:43.91        
 26 Morgan, Eoin               9 COM                       NT    1:46.81        
 27 O'Brien, Christian         9 .ATH                      NT    1:51.61        
 28 Mulry, Ciaran              9 COM                       NT    1:52.17        
 29 Lanigan, Conor             9 C FIN                1:59.22    1:53.48        
 30 Oates, Aindriu            11 COM                  2:17.94    2:18.24        
 31 McAteer, Aaron            10 COM                       NT    2:32.68        
 
Event 8  Boys 12-13 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:15.00  12-13 A
        1:25.00  12-13 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore-Keane, Ross         12 .ATH                 1:19.81    1:15.81 B      
  2 Joyce-Whyte, Ewan         12 .ATH                 1:18.30    1:17.75 B      
  3 Hanifa, Kaelan            12 C FIN                1:26.91    1:18.07 B      
  4 Cox, David                12 LONG                 1:22.75    1:19.75 B      
  5 Nowell, Morgan            13 LONG                 1:22.02    1:19.81 B      
  6 Fee, Brogan               12 C FIN                1:39.01    1:25.71        
  7 Gurney, Leigh             13 LONG                 1:24.50    1:26.12        
  8 Hanly, Dylan              12 LONG                 1:25.58    1:26.36        
  9 Breheny, Daniel           12 C FIN                1:31.69    1:27.58        
 10 Stuart-Trainor, Harry     12 .ATH                 1:27.13    1:27.69        
 11 Brunt, Ernie              13 LONG                 1:47.72    1:33.34        
 12 Ledwith, Griffin          13 LONG                 1:34.68    1:34.70        
 13 Kidd, Scott               12 LONG                      NT    1:44.69        
 14 McAteer, Michael          12 COM                       NT    1:47.71        
 
Event 8  Boys 14 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:10.00  14&O A
        1:20.00  14&O B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Powell, Luke              14 .ATH                 1:14.70    1:15.25 B      
  2 Faughnan, Shane           14 C FIN                1:34.66    1:29.54